Вашій увазі пропонується частина слайдів що створені на основі текстів чудової книги Генріха Альтшулера “Життєва стратегія творчої особистості”.
Переклад, оформлення - агенція АГА.
Андрій Гончаренко, 097 507 60 81, АГА
Підтримати АГА: картка 4441 1144 4009 6855
ВИСЛУХАЙТЕ
ВИСЛУХАЙТЕ
Г. Альтшулер. 9 років листування з ЦС ВОІВ.
У всіх листах одне-єдине прохання: «Вислухайте. Готовий приїхати в будь-який зручний для Вас час, за свої гроші, не треба відрядження, не треба готелю. Нічого не треба». Презентація не займе багато часу - достатньо всього півгодини. Тільки призначте день і годину. У відповідь приходили відписки. Коротенькі, у кілька рядків, сухі чиновницькі фрази: «...така нарада найближчим часом не запланована...
у третьому кварталі майбутнього року... у другому кварталі наступного...». Таких листів набралося на три пухких томи, але за десять довгих років у керівництва Центральної ради Товариства винахідників і раціоналізаторів, на прапорі якого великими літерами викарбувано зобов'язання допомагати винахідникам, не знайшлося півгодини, щоб вислухати винахідника теорії розв'язання винахідницьких задач - науки, спеціально створеної для допомоги винахідникам.
АЛЬТШУЛЕР
Г
А
А
МЕНЕ
НЕ
РОЗУМІЮТЬ
Б. Гробовський - винахідник електронно-променевого телебачення, яке сьогодні живе майже в кожній оселі, у хвилини відчаю говорив: «Мені здається, я живу серед сліпоглухонімих, мене не розуміють, не хочуть зрозуміти».
Його так і не зрозуміли. Електронне телебачення було перевинайдено за кордоном і звідти вже прийшло до нас.
«...Можливо, у нас - багато Дьякових, що ми такі щедрі?
І невже ми справді краще почуваємося у спадкоємцях, ніж у сучасниках?...”
АЛЬТШУЛЕР
Г
А
А
АМУНДСЕН
Амундсен - найщасливіша доля полярного дослідника! Закінчено підготовку до першої власної експедиції: в борг куплено судно, обмундирування, запас їжі. Кредитори оголошують його шахраєм і погрожують, що, якщо борг не буде сплачено за 24 години, судно з усім майном, яке на ньому є, буде описано. Змовившись із товаришами, таємно пробравшись на вже майже не своє судно, він уночі залишає рідні береги.
А успішно закінчивши експедицію, не ризикує повертатися на батьківщину, знаючи, що повинен виплатити борги. Читанням лекцій в Америці та Європі, розповідями про експедицію, публікаціями він заробляє гроші, які зобов'язаний віддати, і повертається додому лише майже через два роки (!) після закінчення експедиції.
І так щоразу: влізання в борги, потім експедиція зі смертельним ризиком для життя, потім лекції, статті та книга, щоб розрахуватися з боргами.
Лише одного разу Амундсен вирушив у дорогу, заздалегідь розплатившись з усіма боргами: це був останній трагічний політ для порятунку експедиції Нобіле. Довелося продати всі свої нагороди: золоті зірки, хрести, ордени та медалі - символи визнання його заслуг державами світу...
АЛЬТШУЛЕР
Г
А
А
ЖИТТЯ
ГЕРОЯ
Велика творчість і героїзм - дві нерозривні теми. Трагізм існування - це наслідок, який переривається у сто разів сильнішим героїзмом існування. А хіба не прекрасне героїчне існування, нехай навіть за нього доводиться платити такою дорогою ціною?!
Життя героя трагічне. Але це оптимістична трагедія - усвідомлена необхідність і свідомо прийнята роль. Не можна народитися героєм, але в силах людини, в її і тільки в її особистій владі ним стати.
Якщо людина побачила велику «єретичну» ціль, значить, перший крок на шляху до цього вона вже зробила.
Чи відлякає людину знання трагізму існування? Ні - підготує! Зробить менш вразливим, дасть змогу вчасно почати підготовку до відбиття прийдешніх «ударів долі», змусить не гаяти даремно час.
Карта рифів і мілин не послаблює, а зміцнює позиції капітана.
АЛЬТШУЛЕР
Г
А
А
ХВОРОБИ
СУСПІЛЬСТВА
І ще про причину великої кількості трагічних прикладів.
Ми досліджуємо хвороби суспільства, робимо те, що колись входитиме до компетенції соціальної медицини. Можна писати про здоровий організм: про рельєф його мускулатури, про орлиний погляд, про блискавкоподібну реакцію тощо.
Це дуже виграшна тема.
Приємна в написанні і при читанні.
Але ж треба розбиратися і з хворобами, треба намагатися досліджувати їхні причини і не затушовувати, не відвертатися, не замовчувати, а розкривати гнійні виразки, полегшуючи долю хворого.
Зробити це можна тільки одним шляхом: вивченням об'єктивних закономірностей. Не уникненням їх, не ігноруванням, а дослідженням і використанням. Бо, відповівши на запитання «Як це відбувається?», ми неминуче підійдемо до запитань «Чому це відбувається саме так?» і «Як цим керувати?».
АЛЬТШУЛЕР
Г
А
А
ЗВОРОТНОГО
ШЛЯХУ
НЕМАЄ
Щоб кілька років серйозно займатися Великою Творчістю, треба ці кілька років серйозно не займатися нічим іншим - не залишається часу й сил. А за цей час відбувається дискваліфікація в інших галузях. У підсумку зворотного шляху практично немає.
І тоді, якщо людина все-таки зрозуміла, що «забрела не туди», і немає можливості відступити, наприклад, пішовши в споріднену галузь або ставши адміністратором, вона перетворюється на ремісника.
Прекрасний вихід знайдено - Великий Художник стає малювачем замовних портретів, а Великий Винахідник - рядовим інженером рядового НДІ. Це найбільший злочин суспільства проти себе і проти людини. Вбиваючи віру, вбивають талант, вбивають саме життя.
АЛЬТШУЛЕР
Г
А
А
ВУЛЬГАРИЗАЦІЯ
ІСТОРІЇ
Діє «лотерейний ефект»: інноватору здається, що вже йому точно пощастить, що за півроку-рік усі побачать ефективність її пропозиції, і тоді все впровадиться само собою... А виною тому дуже цікаве явище.
Суспільству - і воно це прекрасно розуміє - все-таки потрібні винаходи другого і третього типу, і тому штучно, вільно чи мимоволі, створюється міф «щасливчика» в науці, мистецтві, техніці. Варто було Ньютону випадково сісти під деревом, як на голову йому звалилося яблуко, і він відкрив фізичний закон. Ось як усе просто! Архімед заліз у ванну і відкрив закон Архімеда. Треба тільки розслабитися, випадково поглянути на що-небудь «таке», і миттю закричиш «еврика!». Звісно, якщо ти талановитий і якщо тобі пощастить.
Так вульгаризацією історії створюється аналогія таланту й удачі, що вабить своєю доступністю. Але минають роки, десятиліття, і людина переконується в надто великій умовності всіх цих «треба» і «якщо» (переконується вже не з книжок, а зі свого особистого досвіду).
АЛЬТШУЛЕР
Г
А
А
ЙТИ ДАЛІ!
НЕ ЗУПИНЯТИСЬ!
Щоб не стати «як усі», не здатися, людині необхідне «вміння тримати удар». Але тоді людина стає «склочником», тоді говорять про її «неколегіальність». Іноді це називають «хворобою винахідника». Називають у насмішку, не бачачи жахливої драми.
Але є й інший шлях: паралельно «пробиванню» (як справедливий тут цей термін!) свого винаходу йти далі. Не зупинятися, не стояти на місці - ось єдина вимога, яку треба виконувати, щоб залишатися у творчості другого і третього типу. Йти далі, весь час уперед.
Ставлячи недосяжні цілі й досягаючи їх. Лише тоді людина починає цінувати творчість заради самої творчості, а не як засіб до забезпеченого життя, і бачити в ній сенс свого існування, свій порятунок від рутини невір'я, своє щастя.
Тільки людина, що живе в ім'я Великої Творчості, може з повагою поставитися до чужої творчої ідеї, до чужої творчої праці.
АЛЬТШУЛЕР
Г
А
А
У
НЕРІВНІЙ
БИТВІ
Увесь процес історичного розвитку свідчить про невигідність, про збитковість, нарешті, просто про небезпеку творчості другого і третього типу. Чому ж людина все-таки йде в цю творчість?
В основній масі літератури про людей, які не приймали нововведень другого і третього типу, йдеться як про ретроградів і консерваторів, час яких давно залишився в минулому. При цьому дуже рідко згадується, що ці «ретрогради» часто були найпередовішими фахівцями свого часу, прекрасними професіоналами.
Неприйняття нововведень другого і третього типу - це не підступи окремих прихильників старого, а прояв діалектичного закону розвитку.
Також у іноватора немає знань про різну творчість - другий або третій тип людина приймає за творчість першого типу. І тоді щиро дивується: чому не впроваджують, чому всі проти?
АЛЬТШУЛЕР
Г
А
А
ТВОРЧІСТЬ
- ЦЕ ВІЙНА
На війні - як на війні. Рвуться снаряди, гуркочуть вибухи, відступи, наступи, передислокації, полон, госпіталі, прориви... Але життя триває і тут. І мета його - не вижити, а жити. З піднятою головою, як у мирний час.
Творчість - це війна. Важка війна. І тут неминучі втрати. Але рядові фронту з честю несуть у віках прапор своєї Справи.
Творця можна порівняти зі прапороносцем, який на весь свій зріст здійнявся над метушнею і побоюваннями, невдачами і бідами, спокусами і недугами і над усіма іншими «бойовими діями» обставин. Рвуться снаряди, гуркочуть вибухи... Але він стоїть, він є, він був і буде; він - така сама реальність, як сонце, яке сходить щодня. Він вічно майорить прапором своїм немов подає нам знак: в атаку! в атаку! тільки в атаку!
Він будить у нас людяність, подаючи приклад благородного служіння обраній Справі.
А якщо поруч лунає вибух... Що ж, на війні неминучі втрати. Встануть нові прапороносці.
АЛЬТШУЛЕР
Г
А
А
ТВОРЧА
ПРАЦЯ
Мета творчої особистості не може слугувати джерелом доходу.
У повсякденному уявленні праця необхідна для матеріального забезпечення життя. Творча праця, як правило, - це канал для відбирання коштів.
Цандер півтора року ніде не працював фактично для того тільки, щоб зробити розрахунки, необхідні для його марсіанської експедиції. Коли він звільнився, у нього не було накопичень. Він купував їжу, закладаючи в ломбард усе, що було в будинку. Залишилося тільки те, що було на ньому, папір із розрахунками та логарифмічна лінійка.
АЛЬТШУЛЕР
Г
А
А
РЕЗУЛЬТАТИВНІСТЬ
НЕ ПОЯВА
ГОТОВОЇ РЕЧІ
Ціолковський не тільки не полетів до зірок, а навіть не запустив жодної моделі космічного корабля. Однак книжками його користуються й досі. Отримані ним результати актуальні й сьогодні.
Часто результативність пов'язують із появою Готової Речі. Але це невірно. Бо результати роботи залежать і від масштабів цілі, і від царини, в якій поставлено ціль, і від етапу роботи. На кожному етапі роботи своя результативність.
Для нової глобальної проблеми результатом може бути і коректна постановка завдання. Тому що немає ще необхідних матеріалів, немає необхідних розрахунків (немає навіть методик розрахунків, навіть теорій, за якими колись будуть побудовані ці методики), не проведено необхідних досліджень у суміжних галузях тощо. І всі ці «супутні» роботи не вкладаються ні в роки життя однієї людини, ні в уміння однієї людини. Тому що потребують великої спеціалізації та тривалого часу.
Тому, кажучи про результативність, слід, певно, розрізняти етапні та кінцеві результати за ціллю. Для створення Готової Речі життєво необхідні і ті, й інші.
АЛЬТШУЛЕР
Г
А
А
БУТИ
У ТВОРЧОСТІ
Щоб «бути у творчості», треба вміти боротися, вміти воювати. Воїнами не народжуються - життя змушує. Воно дає в руки зброю, і слабкі стають сильними, а сильні - непереможними.
І тоді творчість приносить не тільки радість Праці, а й радість плодів, вирощених на неблагодатному грунті.
Плоди не можуть не з'явитися, якщо земля полита потом.
Якщо обрано нову ГІДНУ ВЕЛИКУ ЦІЛЬ.
Якщо щодня виробляється Норма, покладена Планом.
Якщо пошук іде не сліпим перебором, а за об'єктивними законами.
Якщо, незважаючи на удари, людина все ж таки стоїть на ногах.
Якщо все це є, будуть і результати.
Не можуть не бути. Хоча б часткові, проміжні.
АЛЬТШУЛЕР
Г
А
А
ЗЕММЕЛЬВЕЙС
Вчення Земмельвейса не було прийнято за його життя, він помер 1865 року, тобто через 18 років після свого відкриття, хоча було надзвичайно просто перевірити його правоту на практиці.
Ба більше, відкриття Земмельвейса викликало різку хвилю осуду не тільки проти його методики, а й проти нього самого (повстали всі світила лікарського світу Європи).
У Земмельвейса було дві програми. Перша з'явилася під час розв'язання завдання, друга була спрямована на впровадження. Ідея першої програми полягала в постійному виключенні будь-якого чинника впливу на пацієнток для того, щоб визначити справжню причину хвороби. Причому Земмельвейс використовував не тільки свої досвідчені дані, а й залучав статистику. Потім за цією програмою треба було випробувати пропоновану методику.
Ідея впроваджувальної програми полягала в тому, щоб впроваджувати якомога менш шумно. Земмельвейс передбачав резонанс, який мало викликати його відкриття: адже головною причиною хвороби він називав самих лікарів. Неважко було здогадатися, як вони до цього поставляться. Тому спочатку він хотів впровадити свій метод через приватні листи в провідні, а потім і в інші клініки Європи. Лише після завоювання визнання його ідеї мали стати доступними широкому загалу. Коли ж Земмельвейс побачив, що приватні листи і навіть книжку ігнорують, він почав виступати з відкритими обвинувальними листами, в яких погрожував звернутися до громадськості. Єдине прохання, благання, вимога в цих відкритих листах - спробувати застосувати його методику, що приносила позбавлення від смерті. Земмельвейс не претендував на нагороди, він хотів тільки одного - зберегти життя пацієнткам.
АЛЬТШУЛЕР
Г
А
А
ЗЕММЕЛЬВЕЙС
ВМІННЯ ТРИМАТИ УДАР
Своєю роботою Земмельвейс підготував наукову і громадську думку до відкриттів Пастера і Лістера. Через 5 років після відкриття загальної антисептики Лістер уже був у зеніті слави. Те, на що Земмельвейсу не вистачило життя, Лістеру дісталося за 5 років.
Відкриття Земмельвейса, по суті, було вироком акушерам усього світу, які відкидали його і продовжували працювати старими методами. Воно перетворювало цих лікарів на вбивць, які своїми руками - в буквальному сенсі - заносять інфекцію. Це основна причина, через яку відкриття спочатку було різко і беззастережно відкинуто. Директор клініки, доктор Клейн, заборонив Земмельвейсу публікувати статистику зменшення смертності під час впровадження стерилізації рук. Його вигнали з роботи, незважаючи на те, що смертність у клініці різко впала. Йому довелося виїхати з Відня до Будапешта, де він не одразу і непросто влаштувався працювати.
Відкриття Земмельвейса справило на лікарів сильне враження. Коли один із них, Густав Міхаеліс, поінформований про методику, 1848 року запровадив у себе в клініці обов'язкову стерилізацію рук хлорною водою і переконався, що смертність справді впала, то, не витримавши потрясіння, він покінчив життя самогубством. Крім того, Земмельвейс в очах світової професури був надмірно молодим і малодосвідченим, щоб навчати і, понад те, чогось ще й вимагати. Нарешті, його відкриття різко суперечило більшості тодішніх теорій.
Спочатку Земмельвейс намагався інформувати лікарів найбільш делікатним шляхом - за допомогою приватних листів. Він писав ученим зі світовим ім'ям - Вірхову, Сімпсону. Порівняно з ними Земмельвейс був провінційним лікарем, який не мав навіть досвіду роботи. Його листи не справили практично жодної дії на світову громадськість лікарів, і все залишалося як і раніше: лікарі не дезінфікували руки, пацієнтки вмирали, і це вважалося нормою.
АЛЬТШУЛЕР
Г
А
А
ЗЕММЕЛЬВЕЙС
У 1860 році Земмельвейс написав книгу. Але і її проігнорували.
Тільки після цього він почав писати відкриті листи найвизначнішим своїм супротивникам. В одному з них були такі слова: «...якщо ми можемо якось змиритися зі спустошеннями, спричиненими пологовою лихоманкою до 1847 року, бо нікого не можна звинувачувати в несвідомо скоєних злочинах, то зовсім інакша ситуація зі смертністю від неї після 1847 року. У 1864 році виповнюється 200 років відтоді, як пологова лихоманка почала лютувати в акушерських клініках - цьому час нарешті покласти край. Хто винен у тому, що через п'ятнадцять років після появи теорії попередження пологової лихоманки жінки, які народжують, продовжують помирати? Не хто інший, як професори акушерства...".
Професорів акушерства, до яких звертався Земмельвейс, шокував його тон. Земмельвейса оголошували людиною «з неможливим характером». Він волав до совісті вчених, але у відповідь вони вистрілювали «наукові» теорії, окуті бронею небажання розуміти нічого, що б суперечило їхнім концепціям. Була і фальсифікація, і підтасовування фактів. Деякі професори, запроваджуючи в себе в клініках «стерильність за Земмельвейсом», не визнавали цього офіційно, а зараховували у своїх звітах зменшення смертності за рахунок власних теорій, як-от покращення провітрювання палат... Були лікарі, які підробляли статистичні дані. А коли теорія Земмельвейса почала здобувати визнання, природно, знайшлися вчені, які заперечували пріоритет відкриття.
АЛЬТШУЛЕР
Г
А
А
ЗЕММЕЛЬВЕЙС
Земмельвейс затято боровся все життя, прекрасно розуміючи, що кожен день зволікання впровадження його теорії приносить безглузді жертви, яких могло б не бути.
Він готовий був витрачати час і гроші, аби науковий світ прислухався до нього. Німецьким лікарям він запропонував організувати власним коштом семінар, на якому він зміг би навчити їх своєї методики. Він просив лікарів вибрати зручний для них час і місце для такого семінару, але лікарі відмовилися! Та що там гроші, він готовий був пожертвувати своїм життям, він хотів донести істину, хотів, щоб йому повірили.
Життя, кожен день якого був боєм зі смертю і відсталістю, не могло не позначитися на характері Земмельвейса. Він перетворився на похмурого буркотуна. Зникли колишня скромність, сором'язливість і терпимість.
Можна уявити собі той стан відчаю, який опанував Земмельвейсом, те почуття безпорадності, коли він, усвідомлюючи, що вхопив нарешті у свої руки нитки від страшної хвороби, розумів, що не в його владі пробити стіну пихатості й традицій, якою оточували себе його сучасники.
Він знав, як позбавити світ від недуги, а світ залишався глухим до його порад.
АЛЬТШУЛЕР
Г
А
А
ЗВИЧАЙНІСІНЬКІ
ЛЮДИ
Ідеал культурної людини є не що інше, як ідеал людини, яка в будь-яких умовах зберігає справжню людяність.
Хочу відразу обмовитися: приклади з життя видатних особистостей призначені не для вироблення захисного бар'єра - «великими справами нехай займаються великі люди, а я людина маленька...».
Ні, ціль написаного протилежна. Тут показані різні люди з різною долею. Вони відрізняються і за походженням, і за сферою своїх занять, і за здібностями. Але всіх їх об'єднує одне - вони звичайні люди.
Звичайнісінькі люди.
Великими їх зробило Велике Служіння Великій Справі.
Це доступно кожному.
АЛЬТШУЛЕР
Г
А
А
ІННОВАТОР
РІДКО
ЗДОБУВАЄ
ПЕРЕМОГИ
Творча особистість - це не надлюдина, не блискучий супермен.
Творча особистість настільки ж рідко здобуває перемоги, наскільки рідко супермен не здобуває їх.
У цьому своя драматична закономірність. Тут немає фантастичних стрибків, залізного удару і дикої швидкості, що міцно увійшли незмінним атрибутом героя з лавини масової культури в наше життя.
Супермен - це сталевий і бездушний робот, автоматична лялька, яку забули вимкнути.
Творча особистість - часто беззахисна людина, але, незважаючи на це, вічний бунтівник проти всього, чому присвоюють епітети «стійкий», «респектабельний», «непорушний», «загальновизнаний».
АЛЬТШУЛЕР
Г
А
А